wino, wino wzmacniane

My się zimy nie boimy :)

Po winach letnich wiosennych i wakacyjnych wypijnych na tarasie pod parasolem w promieniach zachodzącego upalnego słońca:)  przyszedł czas żeby zmieżyć się z zimą, mrozem i odpowiednim do tej pory roku winem.  Przedstawiamy wam alternatywę dla tzw grzańców tworzonych czy to z piwa czy wina z dodatkiem przypraw. Warto skupić się na winie wzmacnianym. Okazuję się że nasze sklepy okoliczne wcale nas nie zawodzą i dają pewną mozliwość wyboru. Zaczynamy od Porto.

Wino: Porto Tawny

Kraj: Portugalia

Producent: Symington Family Estates

Cena: 19,99 ( biedronka)

Kolor: Rodzynkowo wiśniowy gęsty ciemny

Zapach: Mocny ziołowy

Smak:  Wino w smaku mocno owocowe. Wyczuwalny posmak rodzynek i wiśni. Bardzo przyjemnie się pije. Znakomite do deserów. Odnoszę wrażenie że producent pomimo tego że sprzedaje towar dla Jeronimo Martins w ilościach hurtowych dba o markę i nie chce zaliczyć żadnej wpadki. Oczywiście nie jest to Porto z wysokiej półki ale śmiało może konkurować z półką średnią. Bez kompleksów.

Ocena 6/10

Drugim winem wzmacnianym  które udało się kupić w sklepie osiedlowym jest Sherry również niezłego producenta Barbadillo.

Wino: Sherry Cream

Kraj: Hiszpania

Region: Jerez

producent: Bodegas Barbadillo

Klasa: DO Jerez

Cena: 18 zł ( sklep osiedlowy)

Kolor: Gęsty karmelowy

Zapach: Skoncentrowany mocny rodzynkowy.

Smak: Wino generanie kupione trochę przypadkowo bo wybór w sklepie był dość ograniczony ( za to aż 5 rodzajów Carlo Rossi :))  Z braku laku wzieliśmy tę butekę i… rewelacja! Smak to wypadkowa połączenia orzechów włoskich i czekolady, mocny skoncentrowany z rodzynkowym startem. Bardzo dobre na mroźne dni żaden grzaniec się nie umywa. W porównaniu do porto to wino zdecydowanie bardziej aromatyczne i wraziste. Okazuję się że nie tylko duże sieci mogą sprowadzać dobre wino w świetnych cenach, importerem tego Shery jest Tim SA warto szukać!

Ocena 7/10