wino, wino białe

Rumuńskie Impresje

Po pierwszych nieśmiałych doświadczeniach z winem rumuńskim z polskich sklepów opisanych tutaj, doszliśmy do wniosku że należy sprawdzić też inne etykiety żeby mieć większe wyobrażenie. Udało się nam kupić dwie butelki które dały nam pewien obraz.

Wino : Białe słodkie Noblesse

Nazwa : Montenegra Late Harvest 2009

Szczep: Sauvinion Blanc

Kraj: Rumunia

Region: Dealurile munteniei

Cena: 22 zł ( sklep osiedlowy)

Producent: Cramele halewood

Kolor: słomkowożółty , gruszkowy

Zapach: Ciekawy zapach , wyczuwalne cytryny oraz aromat kwasu ( starych skarpet) ale to dobrze, wszystko zgodnie z tradycją 🙂

Smak: Wino jest klasycznym przedstawicielem kapitału amerykańskiego zainwestowanego w Rumuńskie winnice, daję to efekt wina troszeczkę nowoświatowego – nowoczesnego ale nie koniecznie takiego po które się sięgnie po raz kolejny. Otwarta butelka jest przyjemna , słodziutka ale finiszuje gorzko. Wyczuwalne aromaty kwiatowe , miodu lipowego, moreli, ananasów oraz gruszek w syropie . Bogaty smak i fajna zabawa w odkrywanie coraz to nowych aromatów a jedno co razi  to chyba zbyt mała kwasowość bo z czasem wino staję się męczące. Mogło by być trochę bardziej orzeźwiające.  Podsumowując jest to dobre wino ale takie którego nie będziemy rozpamiętywać.

P.s. Dobre do oscypków:)

Ocena 6/10

Drugie wino to też rumuński Amerykanin

Wino Białe półsłodkie

Nazwa: Stone Hill 2007

Region: Murfatlar Medgidia

Szczep: Pinot Gris

Cena: 17 zł ( real)

kolor:  Jasnożółty , miodowy

Zapach: ciekawe aromaty, bardzo orzeźwiające – stęchlizna, pot, wymieszane z moczem 🙂

Smak: Wino zapowiadało się fascynująco po zapachu ale niestety klops, wydaję się jakby w ogóle nie miało smaku. A w zasadzie ma smak – smak wody z cukrem. Zupełnie bez kwasowości bez aromatów owocowych, bez niczego… chciałbym coś więcej napisać ale nie ma o czym, w zasadzie już wszystko napisałem : Woda z cukrem!

Ocena: 3/10 ocena i tak zawyżona za fascynujące zapachy 🙂

Wniosek z tego jest prosty następnym razem jak będziemy chcieli kupić Rumuńskie wino to będzie ono tylko i wyłącznie z lokalnych szczepów.