wino, wino białe, wino czerwone, Wino musujące, wino różowe, wino wzmacniane

Prosto z Jasła

Tegoroczne Dni Wina w Jaśle znowu obfitowały w dobre Polskie wina i jeszcze lepsze wina importowane. Prawdopodobnie jest to jedyna impreza na Podkarpaciu gdzie można było spróbować osławionej już Sibery 2010 z winnicy Solaris. Podkarpaccy winiarze tradycyjnie już zaprezentowali swoje najlepsze wina. W zdecydowanej większości wśród podkarpackich win białych króluje szczep Jutrzenka który stał się już chyba regionalną specjalnością. Co charakterystyczne, większość winiarzy zaczyna robić wina „ pod konsumenta” i otwarcie o tym mówi stąd zapewne wysyp białych win półwytrawnych z wysoką zawartością cukru. Popularne również zaczyna być robienie win likierowych, warte uwagi przede wszystkim Hiberna 2010 z winnicy Spotkaniówka, oraz Jutrzenka likierowa z winnicy Jasiel.

Nie dane nam było spróbować natomiast obsypanej medalami likierowej Jutrzenki z winnicy Golesz choć zaprezentowane wino likierowe z innego rocznika było również na wysokim poziomie. Z podkarpackich winnic na uwagę zasługują jeszcze winnica Maria Anna która w mojej ocenie zanotowała ogromny skok jakościowy i zaprezentowała świetne butelki oraz Winnica Łany – przyjemnymi i przyjaznymi winami robionymi „ dla ludzi”

Inne regiony w odróżnieniu od Podkarpacia nie mają obaw co do odmian międzynarodowych winorośli. Nawet małopolska – bezpośredni przecież sąsiad podkarpacia śmielej sięga po np. rieslinga. Udaną próbę zaprezentowała winnica Comte. Co prawda odmian międzynarodowych nie ma w uprawie na razie zbyt dużo ale powoli polscy winiarze się do nich przekonują. Co do zagranicznych winiarzy to chyba najlepsze wina pokazał a słowacka winnica Hońkovce, dobry Riesling, świetny Tramin Cerveny oraz rewelacyjny Cabernet Sauvignon z rocznika 2008. Wśród importerów ciekawe wina pokazała poznańska firma KIA ORA ale o winach kupionych przy okazji targów w osobnym wpisie:)

P.S. Na naszym fejsbukowym profilu fotorelacja – klikamy lubię to