wino, wino czerwone

Marek K. i Rumunia mnie zaskakuje.

Przytrafiły mi się dwa ciekawe i nietuzinkowe wina.  Jedno kupiłem w rzeszowskim sklepie Marka Kondrata a drugie dostałem od Pana M., który kupił je podczas majowego wypadu do Rumuni w jednym z marketów.  Za 36 złotych w Winarium kupiłem Rieslinga, który okazał się zaskakująco dobry.  Altschuh Erben Riesling Feinherb  rocznik 2011 z Palatynatu. Młodziutki i bardzo mineralny, wyjątkowo udany. Choć można się  trochę przyczepić do  nadmiernej  słodyczy to w upalne dni może to być nawet atut.  Jak widać warto czasem zajrzeć do tego sklepu bo i ceny w miarę przystępne i asortyment wina udanie dobrany ( kupiłem  jeszcze ultra – taniczny kupaż z Douro za jakieś 22 zł i też był dobry ale, że nie mam zdjęć i nazwy nie pamiętam to nie opisuje:))

 

Jednak ciekawsze jest wino drugie. Otóż za jakieś 15 zł w pierwszym lepszym markecie w Rumuni dostajemy lokalną wersję Sauvignon Blanc. Wino jest z serii  Maiastru rocznik 2009. Producent to Crama Oprisor.  Co ciekawe w zapachu brak nut charakterystycznych dla tego szczepu ( osławione kocie siuśki), za to mamy ciekawe i intensywne zapachy kwiatowo –miodowe.  W piciu świetne,  delikatne w smaku. W połączeniu z jedzeniem daje wrażenie wręcz neutralności.

O ile pamiętam to gdzieś w którymś z polskich sklepów widziałem wina tego producenta.  Warto szukać, pewnie będzie droższe niż w kraju pochodzenia ale z pewnością poszerzy wasze horyzonty. 

 

  • Grzegorz

    Myślę ,że jeśli w Winarium to chyba u Marka KONDRATA nie Konrada.

    • admin

      Ależ oczywiście! Czeski błąd, dziękuję za czujność!