wino, wino białe, wino czerwone

Chorwackie zapiski

Próby zakupu dobrego wina w Chorwacji i niewydania majątku nie powiodły się. Nawet zwyczajowe zakupy bezpośrednio w piwnicy czy garażu:) przynosiły rozczarowania. Wydaje mi się, że jakość wina kupowanego w takich miejscach w Cro jest wielce rozczarowująca w porównaniu np. do piwnnic węgierskich gdzie nie zdarza mi się kupić wina słabego. W Chorwacji i owszem, właściciele proponują różne cuda. Co prawda w ubiegłym roku w miejscowości Vrbnik poczułem odrobinę klimatu węgierskiego w wersji chorwackiej. Bo i miasteczko przyjemne i piwnice wypełnione Zlahtniną przypominały klimat tokajski, ale w tym roku w Dalmacji nastąpiło całkowite rozczarowanie. Cóż turysta wypije wszystko. Jedynym plusem był pobyt w Primostem gdzie babuleńka sprzedawała domowej roboty wyśmienite wino ze szczepu Babić . Wniosek nasuwa sie jeden, Istria tak południowa Dalmacja jeszcze nie.

Ostatecznie jednak udałem się do lokalnego Lidla gdzie za odpowiednik polskich 20 złotych kupiłem Plevać . Wino przyjemne do picia na miejscu bo w Polsce się nie sprawdziło, zresztą jak zdecydowana większość tamtejszych win po przewiezieniu do Polski.

Ciekawostka: podczas powrotu i przejazdu przez Węgry za pozostałą resztę forintów – około 8 zł;) kupiłem w sieci Coop, Egri produkowane dla tej sieci. Jakże było by przyjemnie gdyby Egri dostępne w każdym sklepie w Polsce miało taką jakość zamiast smaku zlewek.

  • Pozwolę sobie nie zgodzić się z tezą o marnych dalmatyńskich winach. Z moich winiarskich podróży do Dalmacji wylania sie obraz najbardziej obok Kutjeva oczywiscie ciekawych win. Przede wszystkim plavac z Peljesaca i z wysp takich jak Hvar i Brac. Producenci: Milos Frano, Grgic, Andre Tomic, Bartulovic, Vinarija Dingac, Vinarija Svirce i oczywiscie Madirazza. Także Matusko i Zlatan Plenkovic z pewnymi zastrzeżeniami. Wina białe to posip z Korculi i nie tylko: producenci: Grgic, Smokvica, Posip Cara, Tomic. Bardzo przyzwoita grasevina, choc oczywiście do Kutjevskiej jej daleko. Z Korculi także Grk w wykonaniu obu braci Cebalo. Obraz jest naprawde kolorowy i zróżnicowany, a wiele win jak np Stagnum Frano Milosa, doskonałych. Po prostu nie nalezy pić win z kanistrów nalewanych przez domoroslych winiarzy, ani win z Lidla. Znacznie lepsze zaopatrzenie jest w rodzimych, chorwackich dyskontach, a zwlaszcza w sieci supermarketow Plodine.
    wiecej o dalamcji znajdziesz tu:
    http://www.winomania.pl/archiwum.php?id=114
    i tu:
    http://www.winomania.pl/artykuly.php?id=321

  • Pingback: » Blog Archive » Tesco vs. Lidl – Egri competition()