wino, wino białe

Wino w Rzeszowie

W sobotę 6.04.13 miałem przyjemność uczestniczyć w degustacji win słowackich zorganizowanych przez Deli Wine & Coffee w Rzeszowie. Właścicele stworzyli  miraż wine baru, kawiarni połączonej ze sklepem winiarskim i delikatesami. Nowe miejsce na winiarskiej mapie podkarpacia. Degustacja dotyczyła win  słowackich z regionu Małych Karpat  od producenta JM Vinarstvo Dol’any.  Wina które degustowaliśmy doskonale oddawały smaki współczesnego słowackiego winiarstwa.  Począwszy od  pierwszej butelki Tramin Cerveny 2012 Black Line jako wina wprowadzającego poprzez udaną adaptację w warunkach słowackich Pinot Gris ( Rulandskie Sede 2011 Gold Line), które aromatami moreli, trawy i niezłym ciałem wyrosło na faworyta degustacji.  Pierwsza część zakończyła się beczkową bombą w postaci Veltinske Zelene 2005 Gold Line. W mojej ocenie wino zbyt długo przebywało w beczce lub po prostu jego czas minął niemniej aromaty maślane, śmietanowe i migdałowe stanowiły niezły wstęp do smaku- ciężkiego i oleistego, który mnie rozczarował.

Druga część degustacji to wariacje tego samego producenta na temat Merlota.  Od zupełnego zaskoczenia i ciekawostki w postaci białego Merlot Biele z Modreho 2012 Gold Line który okazał się największym wygranym z win białych.  Białe wino z Merlot? A i owszem  i do tego bardzo dobre! Pierwszy raz miałem z czymś takim przyjemność i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.  Później nastąpił ukłon w stronę statystycznego polskiego konsumenta i różowy Merlot Rose 2012 Gold Line. Ze względu na wysoki cukier idealne do cioci na imieniny:).  Degustację zakończył klasyczny czerwony Merlot 2004 Gold Line, który okazał się świetnym winem zrobionym na bardzo wysokim poziomie. Mocne aromaty śliwki i wiśni do tego przyjemne taniny dobre ciało, wszystko czego oczekujemy od dobrego czerwonego wina.

Degustację uważam za udaną. Po pierwsze, chciało by się powiedzieć: nareszcie!  ktoś na podkarpaciu poważnie podszedł do tematu sklepu z winem, który organizuje degustacje.  Po drugie wina słowackie w Polsce to nadal ciekawostka dla ludzi którzy się winem mniej interesują a dzięki temu, że sklep prowadzi własny import daje to możliwość przybliżenia tego kraju zwłaszcza nam mieszkańcom podkarpacia mających Słowacje na wyciagnięcie ręki.

Sklep prowadzi degustacje cyklicznie średnio 2 razy w miesiącu i przedstawia różne kraje, koszt udziału to przy zapisaniu się na newsletter  25 zł. Wina degustowane można nabyć w dniu degustacji z 25% rabatem koszt tych win wacha się w przedziale od zdaje się 29PLN do 70 PLN więc po rabacie jeszcze przyjemniej. Sklep mieści się w Galerii Rzeszowskiej a ja degustowałem na swój rachunek.deli deli2 deli3 deli4 deli5

  • Barolo

    Ta Galeria to Millenium, czy jakaś inna? Może bym zajrzał przy okazji Żużla (pomimo 400 km ;-).

    • admin

      To nowa Galeria Rzeszów:)

  • Trzeba będzie zerknąć przy okazji 🙂 Dzięki za fajny namiar, bo jakoś tego miejsca nie przyuważyłem.