wino, wino białe

Najpopularniejszy biały szczep

Chardonnay uprawia się wszędzie, to najpopularniejszy biały szczep na świecie a co za tym idzie, białe wino z tego szczepu zajmuje pierwsze miejsce pod względem światowej konsumpcji. Wyobraź sobie najbardziej nieprawdopodobny kraj gdzie robi się wino a zapewne będzie tam Chardonnay.  Jest tak popularne, że nawet polscy winiarze podejmują próby wytwarzania wina z tego szczepu. Kilka lat temu właściciel podkarpackiej winnicy Maria Anna podczas dni wina w Jaśle mówił mi, że podejmuje próby z tym szczepem i z tego co widzę na stronie internetowej wino udało się zrobić ale niestety nie wiem jak smakuje. Szczep daje bardzo różnorodne wina od ciężkich beczkowych z nowego świata przez eksperymenty z późnym zbiorem w Rumuni i Mołdawii po finezyjne wina z Francji.

petit chablis

Jak twierdzą eksperci, najlepsze, wzorcowe Chardonnay wywodzi się z Burgundii. A piszę to wszystko bo właśnie mam przed sobą butelkę burgundzkiego Petit-Chablis 2011. Producentem jest Isabelle & Denis Pommier, których duet Bieńczyk-Bońkowski w swoim przewodniku po winach Europy określił mianem solidnych, wytwarzających typowe wina dla regionu Chablis, w przystępnych cenach.  I takie też jest to wino. Aromaty delikatne, świeże, lekkie. Zarówno cytrusowe jak i maślane. W smaku bardzo dobre, przyjemnie zbalansowane z dobrą kwasowością, która nie dominuje nad całością. Jeśli miałbym wybrać jedno słowo aby opisać to wino to z pewnością powiedziałbym, że jest mineralne choć to akurat określenie podobno jest mocno nadużywane. W tym przypadku jest jak najbardziej na miejscu.

Wino kosztuję 49 zł, importerem jest Wino i Przyjaciele. Tę butelkę otrzymałem w zamian za poniższą reklamę. Klikajcie śmiało.

banner_2