wino, wino czerwone

Winne Wtorki – Donna Nera

Zostałem zaproszony do oddolnej inicjatywy winnych blogerów „ Winne wtorki”. Polega ona mniej więcej na tym, że w każdy  pierwszy i trzeci wtorek miesiąca blogerzy opisują wina przez siebie wybrane.   Mogą to być butelki np. z danego kraju, regionu albo szczepu bez podziału na kraje lub zupełnie inne kryterium wybrane przypadkowo przez kreatywnego blogera. Inicjatywie przyglądałem się od początku, później jakoś rzadziej bo sam pomysł przycichł, ale samo zaproszenie ucieszyło mnie.

Później okazało się, że to nie takie proste, po pierwsze potrzeba samodyscypliny do pisania a po drugie potrzeba czasu, z którym u mnie coraz trudniej. Osobną sprawą są tematy proponowane przez uczestników ponieważ czasami bez specjalistycznego sklepu w pobliżu się nie obejdzie. Jak usłyszałem jaki jest temat tego wtorku też się przeraziłem. Czerwone wino z Piemontu. Skąd ja wezmę czerwone wino z Piemontu w powiatowym mieście na Podkarpaciu?! Może być co prawda Barolo…. Z drugiej strony  pierwszy raz jakoś się trzeba zaprezentować przed milionami czytelników. Byłem w kropce a nie chciałem się wycofywać. Ostatecznie wino udało się całkiem przypadkowo kupić w najmniej oczywistym miejscu…   w Rossmanie za 25 pln. Nie wiem czy przedział cenowy będzie odpowiedni dla idei WW ale dobrze, że przynajmniej jest cokolwiek.

Donna Nera

A samo wino to Donna Nera Albarossa 2009. Szczep Albarossa to połączenie  Barbery i Nebbiolo di Dronero ( nie mylić z klasycznym Nebbiolo). Stosunkowo młoda lokalna odmiana uprawiana na zaledwie 10 hektarach w Piemoncie, która w założeniu miała być łatwa w odbiorze.

Wino ma przyjemny aromat. Początkowo zapach powidła śliwkowego, później wanilii i wyraźnie czekolady.   W smaku bardzo przyjemne z delikatnymi taninami i niezbyt wysoką kwasowością . Proste, łatwe i przyjemne. To jest moje pierwsze wino jakie kiedykolwiek kupiłem w Rossmanie i  jestem bardzo miło zaskoczony, bo z reguły z winami włoskimi zawsze mam jakiś problem, ale tym razem mogę z czystym sumieniem polecić. Tanio może być dobrze.

A czerwony Piemont opisują również:

Pisane Winem

Winniczek

Nasz Świat Win

Winiacz

Czerwone czy Białe

EnoEno