wino, wino czerwone

Sangiovese to nie tylko Chianti

Jeden z importerów w ramach wymiany barterowej przesłał mi włoski klasyk  Brunello di Mantalcino. Obok piemonckiego Barolo i Barbaresco to czołówka włoskich czerwonych win.

Region DOCG Brunello znajduje się w obrębie gminy i miasta Montalcino w Toskani. Tak drogi czytelniku, wyobraź sobie łagodne wzgórza, cyprysowe aleje, średniowieczne miasta i miasteczka, pocztówkowe widoki. Wszędobylskie piękno i romantyzm jak z tanich powieści oraz wino. Tym wszystkim jest Toskania, ale każdy zapewne opisze ją inaczej . Brunello obok Chianti to najważniejsze toskańskie wino jednak zdecydowanie mniej dostępne a co za tym idzie droższe. Winogrona służące produkcji Brunello pochodzą w 100% ze szczepu Sangiovese.

Butelka, którą otrzymałem to Castello Tricerchi Brunello Di Montalcino 2008. Producent, firma Geografico specjalizuję się w Chianti, ale posiadając grunty w okolicy Montalcino posiada również prawo do produkcji Brunello. Wino w zapachu  przyjemne wiśniowo jeżynowe, delikatnie tytoniowe i waniliowe.  W smaku skoncentrowane, pełne, głębokie z taninami, które nie przysłaniają całości. Kwasowość niezbyt wysoka, bardzo dobry balans pomiędzy taniną,  kwasowością i skoncentrowanym smakiem. Przyznać trzeba, że butelka wymaga uwagi i zastanowienia. Raczej spokoju i skupienia. Bardzo ciekawa pozycja, koniecznie w towarzystwie jedzenia.

brunello di montalcino

Wino do degustacji otrzymałem ze sklepu salute.pl