wino, wino białe, wino czerwone

Kilka propozycji z Lidla

Jakiś czas temu Lidl wprowadził do oferty wina z Hiszpanii i Portugalii. Te kraje maja zazwyczaj dość mocną reprezentację w dyskontach i praktycznie zawsze można spotkać jakieś perełki. Nie inaczej jest tym razem. Lidl przesłał mi kilka butelek abym mógł bliżej przyjrzeć się tej ofercie. W przesłanej paczce pereł nie było, ale o tym na końcu.

Z win, które otrzymałem najbardziej zaskoczyło mnie Casa Ermelinda Freitas Palmela Branco Paço do Bispo 2013 kosztujące 14,99. Piłem już wcześniej wino od tego producenta tyle, że czerwone i było niezłe. To jest białe i również trzyma poziom. Zapach lekki, czysty, trochę zielony w akcentem cytrusowym. W smaku przyjemne i orzeźwiające. Mocno tarasowe i dobre na plaże. Do picia bez zobowiązań.

palmela

 

Druga butelka to  Pyrene Somontano Chardonnay 2013 w cenie 16,99. Ciekawa pozycja z Aragońskiego regionu Somontano leżącego u podnóży Pirenejów. Jak na mój gust wino  poważniejsze od wcześniejszego Portugalczyka. Nie jest tak niewinne i niezobowiązujące. Raczej do picia w towarzystwie jedzenia niż samo. My wypiliśmy je z oscypkiem i to było udane połączenie. W smaku pełne, treściwe, poważne jak na wino białe z dość wysoką kwasowością. W zapachu cytrusy, jabłka i trochę masła.

somontano

Trzecią przysłaną pozycją była flaszka Tirat Lo Blanch 2011. Najdroższe wino z całej oferty 24,99 zł. Wino z regionu Walencji, kupaż Syrah, Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon i jak dumnie obwieszcza producent na etykiecie wyprodukowano je w limitowanej ilość. Ale nie ma się co napalać. O ile w zapachu jeszcze przyjemne owocowe, wyraźnie waniliowe, to w smaku mocna tanina, która wszystko przykrywa a wraz z potężnym alkoholem skutecznie odbierają przyjemność z picia. Dodatkowo smak jest bardzo krótki, brakuje głębi, szlachetności. Bardzo krótkie emocje a szkoda.

valencia

Ostatecznie dwa wina białe całkiem przyjemne z wskazaniem na Portugalię. I jeszcze bonus. Perełką tej oferty jest czerwone Torres Catalunya Sangre de Toro 2013 za 19.99 czyli cena niespotykana na polskim rynku za hiszpańską byczą krew. Tego akurat Lidl mi nie przysłał tylko kupiłem za swoje i wam też polecam póki jeszcze jest.

torres