wino, wino białe

Co nowego w Biedronce?

Od czwartku mamy w Biedronce nową winiarską ofertę. Tym razem w ofercie znajdziemy wina z szeroko pojętej Europy środkowej przy tej okazji dystrybutor przesłał do mnie kilka butelek. Przeglądając załączony katalog rzuciło mi się w oczy, że nie ma ani jednego wina z Czech i Słowacji dziwi mnie to tym bardziej, że jak dobrze pamiętam w ofercie sklepu były już kiedyś wina czeskie.

Z nadesłanej paczki najbardziej do gustu przypadło mi słoweńskie Jeruzalem Ormož Souvignon Blanc & Pinot Grigio 2013 cena 17.99.  Wino wytrawne o przyjemnym aromacie cytrusów, wyraźnie wyczuwalnej marakui. Aromaty, które zwiastują coś dobrego. Przyjemne w smaku, czyste i rześkie. Wino udane .

jeruzalem

Drugim winem, na które wypada zwrócić uwagę jest wino Cotes de Schengen Pinot Luxembourg dostępne za 19.99. Po pierwsze nie znam sklepu w którym można kupić wino z Luksemburga a po drugie w myśl zasady trzeba poszerzać swoje winiarskie horyzonty pomimo tego, że Luksemburg to nie do końca Europa środkowa. Samo wino to kupaż szczepów Pinot Blanc, Pinot Gris oraz lokalnej specjalności Auxerrois. W zapachu delikatne cytrusy i jabłko papierówka. W związku z tym, że wino jest półwytrawne to w smaku otrzymujemy delikatną kwasowość i wino dość łatwe w odbiorze.

pinot luksemburg

Przyznam, że ostrzyłem sobie zęby na tę ofertę. Głównie wyobrażałem sobie piękną reprezentację Węgier w bieli i czerwieni. Zamiast tego otrzymujemy ledwie dwa białe wina węgierskie. Tokaj z tej oferty to Tokaj Ats selection Sárgamuscotály półwytrawne 2013 za 19.99. O ile w zapachu przyjemny, można rzec klasyczny muszkatowy aromat, który intensywnie pachnie kwiatami to smak dość ubogi, rozwodniony i krótki. Generalnie czuję się zawiedziony bo po węgierskiej ofercie spodziewałem się więcej i nie w takiej cenie.

tokaj

 

Niemcy reprezentuje półsłodki Gustav Adolf Schmit riesling 2013 za 16.99. Słabe, ulotne, jabłkowe aromaty. W smaku dość krągłe i zrównoważone.  Z pewnością znajdzie zwolenników chociażby jako alternatywa dla Liebfraumilch tego samego producenta w tej ofercie.

riesling biedronka

Co zatem kupić? Na pewno wino słoweńskie bo to jedno z najlepszych win z tej oferty i Pinota z Luksemburga bo to całkiem udana propozycja. Tokaj i Riesling dopiero w drugiej kolejności z tzw.”braku laku”.