wino, wino białe

Czekolada o smaku wina na Winne Wtorki

Kiedy zdałem sobie sprawę z najnowszego tematu Winnych Wtorków, pomyślałem że to nie lada wyzwanie. Połączenie czekolady z winem wydało mi się dość ambitnym wyzwaniem. Oprócz oczywistej pary Porto + gorzka czekolada nic innego nie przychodziło mi do głowy. Z opresji wybawił mnie sklep Deli Wine z Rzeszowa.  W ofercie sklepu znajduje się seria wysokiej jakości, ręcznie wyrabianych czekolad inspirowanych smakiem najpopularniejszych szczepów winnych – Choco Wine.  W sumie mamy do wyboru czekolady o smaku 12 szczepów. Ja wybrałem ciemną czekoladę o kompozycji smaku Cabernet Sauvignon o zawartości kakao ponad 80% oraz przez słabość białą czekoladę o smaku Tokaju.  Każda tabliczka waży 33 gramy czyli niewiele i kosztuje 9,99zł.

Obie czekolady cechuj wysoka jakość. Cabernet to czekolada zawierająca zielony pieprz, suszone grzyby oraz suszoną czarna porzeczkę. Zgodnie z informacja z opakowania leżakowała w dymie z palonego dębu amerykańskiego. Ja zapachu dymu nie wyczułem ale całość smaku można rzeczywiście zakwalifikować jako zbliżony do butelkowanego beczkowanego Caberneta. Szczególnie końcówka w której dominuje pikantny pieprz robi wrażenie. Z kolei Tokaj to połączenie białej czekolady, miodu kwiatowego, orzechów włoskich i moreli. Całość ma przywoływać skojarzenie z Tokajem Aszu i rzeczywiście tak jest. Początkowo w smaku dominuje słodycz powoli przykrywana aromatem orzechów a końcówka dzięki morelom okazuje się przyjemnie kwaskowa.  Dwie zupełnie inne w stylu czekolady ale obie wyśmienite.  Z pewnością nie tylko dla winnych snobów.

chocowine

Tym sposobem wpisałem się jakoś w temat dzisiejszego odcinka WW. Inni podeszli do tematu bardziej empirycznie,sprawdźcie jak sobie poradzili:

Blurppp

Winniczek

Nasz Świat Win

Czerwone czy białe?

Winiacz

Winetoo