wino, wino białe

Butik w Almie

Podczas niedawnej promocji win hiszpańskich w Almie wpadło mi w ręce wino o ciekawej etykiecie ale jeszcze ciekawszym pochodzeniu. Wino nazywa się Finca Mores +3 2011 a pochodzi z regionu Montsant. Nominalnie na półce kosztuje 46 zł, ja zapłaciłem 30% mniej.

Sam kataloński region Montsant jest o tyle ciekawy, że tworzy pierścień, który otacza słynny Priorat. Początkowo była to część mniej prestiżowej apelacji DO Tarragona ale winiarze z Montsant wyszli z założenia, że warunki klimatyczne i gleby są bardzo podobne jak w Prioracie więc postanowili utworzyć osobną apelację i pisać własną historię. Zapewne nie bez znaczenia był fakt, że ceny wina z Prioratu to najwyższa hiszpańska półka w odróżnieniu do Tarragony, która produkuję wina przede wszystkim codzienne i niezbyt drogie. Tym sposobem winiarze mogą dyktować wyższe ceny bo wiesz drogi kliencie, graniczymy przecież ze słynnym Prioratem. A to jest biznes jak każdy inny.

Finca Mores to winnica która sama tytułuję się mianem butikowej. Cały proces produkcji wina odbywa się ręcznie a winogrona dostarczane są z różnych działek. Całość nasadzenia to raptem 4,5 hektara czyli jak na warunki hiszpańskie rzeczywiście mało. Najstarsze winorośle, które mają w posiadaniu to ponad 70 letnie krzewy Garnacha i ich owoce uzupełnione o nowe nasadzenia odmian międzynarodowych stanowią podstawę dla win, które produkują.

Wino Finca Mores +3 to kupaż 60% Garnacha i 40% Carinena ,Merlot, Syrah całość leżakowało 3 miesiące w używanej beczce z dębu francuskiego. W zapachu aromaty niezbyt intensywne. Są owoce, konfitury ale dopiero w drugim tle pojawia się ta sugerowana na etykiecie jeżyna. W mojej opinii smak lepszy niż zapach. Dostajemy dobrze zbudowane, cieliste ale i wyraźnie owocowe wino z bardzo rozsądnie użyta beczką dzięki której taniny nie robią nam z języka kołka ale dobrze uzupełniają całość smaku.

Jednym zdaniem: jeśli przy okazji szperania na półkach Almy wpadnie ci to wino w ręce to na pewno nie poczujesz się zawiedziony i wspomnisz ciepłe lato w Hiszpanii. finca mores