wino, wino czerwone

Winne Wtorki: Ban na Egri Bikaver

Tematem dzisiejszych winnych wtorków jest czerwone wino węgierskie ale z wyłączeniem Egri Bikavera. Szkoda, że akurat teraz bo po wakacyjnym zapełnieniu domowego składu różnymi węgierskimi  czerwonymi  winami i regularnym ich opróżnianiu pod ręką został mi właśnie akurat Bikaver w różnych stylach. Nic co, udałem się na zakupy i bez większych problemów z tym aby kupić czerwone Węgry zaopatrzyłem się na potrzeby tego wpisu w Kadarkę od Heimanna.

Przez lata Kadarka funkcjonowała w powszechnej opinii jako tani marketowi bułgarski cienkusz. Pewnie w najbliższym czasie to się nie zmieni. Nie zapominajmy jednak ze Kadarka to nie nazwa własna bułgarskiego wina tylko nazwa szczepu z którego powstają ciekawe wina. I nie tylko w Bułgarii a przede wszystkim na Węgrzech i Rumuni. Kadarka pochodzi z Węgier a podobno najlepiej udaje się na południu w regionie Szekszárd. Szczep jest ciekawy do tego stopnia, że nie brakuje takich, którzy porównują go z Pinot Noir. Jest w tym dużo prawdy a po prostu  brakuje mu  odpowiedniej oprawy marketingowej żeby zmienić jego postrzeganie.

Wracając do samego wina.  To młoda bo z 2013 roku Kadarka z winiarni Heimann, kupiona w krakowski sklepie Win-Ko za 30 kilka złotych. Pierwsze co rzuca się  w oczy to barwa. Dawno nie widziana przez zemnie  lekkość koloru. Zresztą lekkość ta przewija się w tym winie na każdym kroku.  Barwa przywodzi na myśl kompot malinowy delikatny  i jasny jakże rożny od ciężkich głębokich czerwieni z Hiszpanii czy Portugalii. Lekki jest też zapach, delikatne ulotne aromaty wiśnie w syropie, maliny i papryka. W smaku lekkości ciąg dalszy, pomimo 8 miesięcy w beczce taniny ledwie zauważalne a smak zwiewny delikatny i wycofany. Całość daje wino które sprawia wrażenie jakby czekało na odpowiednie towarzystwo w postaci jedzenia. Ja zaprosiłem je do pieczonych żeberek wieprzowych i wydawało się  idealnie uzupełniać.  Co ciekawe producent sugeruję żeby to wino koniecznie schłodzić  przed podaniem a to przy czerwonych winach rzadkość. W tym przypadku młodość , lekkość i niska temperatura składają się na idealną całość.

kadarka

Na Węgry wyruszyli też inni blogerzy:

Winniczek

Zdegustowany

Blurppp

Winiacz

Nasz świat win

Italianizzato