wino, wino białe, wino czerwone

Włoska Biedronka

Drogi Czytelniku jeśli jesteś podatny na reklamę  i podczas zakupów zamierzasz kupić spaghetti oraz stek z tuńczyka bo telewizyjna reklama wywiera na Ciebie wpływ oraz  powoduje wzmożoną pracę ślinianek.  A  może zamierzasz skorzystać z okazji i kupić młodą jagnięcina tak rzadko spotykaną w polskich sklepach? W takim razie   zapewne wybierzesz się na zakupy do Biedronki zgodnie z założeniami jej marketingowców. Gdy już zaczniesz przygotować te wszystkie wspaniałe, proste dania przedstawione na zdjęciach w katalogu produktów włoskich to być może pomyślisz też o winie dla którego sieć przygotowała dedykowany katalog wydany na kredowym papierze.

Co więc wybrać żeby być zadowolonym?  Ja od Biedronki dostałem paczkę  6 win, które poniżej opisuje. Jeżeli zamierzasz przygotowywać  dania z ryb i myślisz o winie białym to  nie powinieneś kupować Garganega Pinot Grigio Veneto IGP za 9,9 zł. Wino o zapachu tak ulotnym, że trzeba się nieźle natrudzić żeby w ogóle wyczuć jakieś cytrusy. Lepiej sobie odpuścić chyba, że kierujecie się ceną i brak smaku nie jest przeszkodą. Z win białych spróbowałem jeszcze Baronie Coraldo Terre Siciliane Grillo–Chardonnay 2014 za 19 zł. W jego aromatach wyczujesz melony, kwiaty i cytrusy a w smaku dostaniesz dobrze zrobione białe wino jakich wiele. Na pewno nie zepsuje przygotowywanego posiłku ale czy jego cena jest uzasadniona to pozostawiam do oceny czytelnikom.grillo

Jeżeli chodzi o wina czerwone oferta wydaje się ciekawsza. Zdecydowanie najlepszym czerwonym winem  tej oferty według mnie jest Santoro Primitivo 2013. Bo o ile jest mu dość daleko od najlepszych Primitivo  to 15 zł za to wino wydaje się być rozsądna kwotą  za którą dobrze się napijemy. Jest owoc: jeżyna, porzeczka delikatna konfitura. W smaku  mega proste, wyraźnie wiśniowe  o delikatnej taninie. Drugą dobrą ciekawą propozycją jest już wspominany na profilu facebookowym  Andrero w tej samej cenie, które zakupiłem w poprzednim tygodniu. Zainteresowanych odsyłam na fanpejdż.

santoro primitivo

Natomiast jeśli chodzi o otrzymane przeze mnie Campo al Moro 2013 to dostajemy proste wino, któremu zdecydowanie brakuje ciała i treści. Można ale po co? Raczej zaoszczędź dwójkę i kup sobie któreś z powyższych czerwonych.

campo al moro

Najdroższe z całego katalogu jest Duca di Saragnano Negroamaro–Primitivo 2013 kosztuje 25 zł bez grosza. Pewnie ma to być ozdoba oferty  bo medale na etykiecie zobowiązują.  Moje pierwsze wrażenie to szok. W zapachu dostajemy bardzo brzydkie chemiczne aromaty lekarstw, smoły, asfaltu i szpitala. Myślę sobie, musi odpocząć. Dekantuje i czekam 2 godziny licząc, że się otworzy. Po dwóch godzinach wietrzenia zapach się utrzymuje. Tymczasem w smaku otrzymujemy mocno, potężnie wręcz zbudowane dobre wino i ten smak zdecydowanie przykrywa szokujący zapach. Dziwaczna kombinacja. Ot ciekawostka. Najlepiej oceńcie sami.

duca di saragnano