wino, wino czerwone

Madryt w dwóch odsłonach

Wina z Madrytu nie są szczególnie popularne w Polsce. Rzekł bym nawet, że są zupełnie nieznane i próżno szukać ich u polskich importerów.  Nie znam przyczyn tego stanu bo o ile jesteśmy zalewani hektolitrami wina z La Manchy czy Navarry to region D.O. Madrid pozostaje u nas praktycznie nieznany. Oczywiście wina z Madrytu to nie ta sama marka co Rioja czy Ribera ale ostatnie lata to czas coraz szybszego wzrostu jakości. Proces ten jest procesem ciągłym a to z kolei powoduję, że madryckie wina zaczynają być rozpoznawalne. Do tej pory  tamtejsze wina znane były raczej  jako siermiężne, „przebeczkowane” w starym hiszpańskim stylu, gdzie dębina skutecznie blokowała wszelkie inne smaki.  Dzisiaj to się do tego stopnia zmieniło, że odnoszę wrażenie, że bardzo ciężko znaleźć tego typu wina nie tylko w Madrycie ale i reszcie hiszpańskich regionów. Wszędzie królują metalowe inoksy zgodnie z gustami międzynarodowych krytyków. Sięgnąłem dzisiaj do moich zasobów i wybrałem dwa wina wprost z Madrytu. Pierwsze to Puerta de Alcalá Crianza 2011 z bodegi Vinos Jeromin.  Każdy kto był w Madrycie na pewno kojarzy monument Puerta de Alcalá niedaleko wejścia do parku Retiro. Stanowił on kiedyś wschodnią bramę miasta i kierował podróżnych do miejscowości Alcalá de Henares. Jest to o tyle ciekawe, że jeśli wierzyć Wikipedii to w Alcalá de Henares jest największe skupisko Polonii w Hiszpanii. Ja nie wierzę, bo według tego źródła miało by tam mieszkać 40tyś Polaków a biorąc pod uwagę, że ta sama Wikipedia szacuje liczbę Polaków w Hiszpanii na 45 tyś jest to mało prawdopodobne. W całym regionie Madrytu już prędzej. Ale wróćmy do wina. Puerta de Alcalá to wino zrobione w 100% z rdzennego Tempranillo. Wino o zapachu czerwonych owoców, wanilii, kawy, aromaty bogate, napotykamy nutę pieprzu jak i ziemi.  Klasyczne aromaty i wino zrobione w starym stylu. W smaku potężne, bogate o przyjemnych taninach. Moje początkowe obawy co do jakości tego wina okazały się nieuzasadnione. Choć wino było tanie ( 3-4 EUR) to jest zrobione z umiarem. Zarówno taniny jak i waniliowe aromaty są umiarkowane a jedyne do czego można mieć zastrzeżenie to dosyć wysoki – 14,5% alkohol.

puerta de alcala

Zupełnie inną propozycją jest Tinto Jesús Díaz. Wino z tego samego przedziału cenowego w Hiszpanii. W Polsce dostępne w sieci Piotr i Paweł za ok. 36 PLN. To wino w zupełnie innym stylu. Kupaż Tempranillo i Syrah  zrobiony bez użycia beczki. Nowoczesna propozycja i nowy styl wina z Madrytu. Intensywnie aromatyczne, wyczuwalne jagody i maliny. Mocno owocowe i soczyste w smaku. Bardzo dobre, przyjemne i nowoczesne wino.

tinto de jesus diaz

Oba wina okazały się być dobre. Chociaż zrobione w zupełnie inny stylu to oba okazały się bardzo atrakcyjne. Jednak jeśli miałbym wybrać ,to pewnie częściowo przez sentyment skłaniał bym się ku rustykalnemu Puerta de Alcalá.