wino, wino białe, wino czerwone, wino różowe

Co dobrego w Faktorii Win?

Faktoria Wina odświeża swoje winne portfolio. Kilka butelek wypadło – nie trzeba po nich płakać bo były kiepskie, kilka przybyło. I to właśnie nowości w ofercie, dzięki właścicielowi marki miałem okazję spróbować.                                                                Przeważają zgodnie z logiką wina białe. Słusznie wszak to oferta na sezon wiosenno-letni. Największym według mnie hitem jest jednak wino czerwone. To La Torre Morellino di Scansano 2013 wyprodukowane przez słynną włoską rodzinę Frescobaldi. Producent to uznana marka. Jeden z najważniejszych toskańskich producentów z wielopokoleniową tradycją ale i z czarną kartą, którą stanowi udział w tzw. Aferze Brunellopoli. Szczegóły i dokładny mechanizm sprawy znajdziecie z łatwością u wujka Google’a.

la torre frescobaldi

La Torre Morellino di Scansano to wino dostępne wcześniej w Polsce. Cena 49zł jest zbliżona do tej w jakiej to wino można było wcześniej nabyć u importerów. To kupaż szczepu Sangiovese z delikatnym dodatkiem ( 5%) Cabernet Savignon. Początkowy aromat jest świeży, poziomkowy. Z czasem ewoluuje i daje się zdominować przez wiśnie oraz nuty ziołowe(rozmaryn?). Dobry złożony aromat. W smaku wino jest lekkie, owocowe o wysokiej kwasowości i przyjemnie ściągających wyraźnych taninach. Całość daje bardzo eleganckie i super pijalne wino. Z pewnością ta butelka to As w talii Faktorii Win.

chateau brassac

Drugą czerwoną nowością jest Chateau Brassac Bordeaux Superieur 2011.Wino o dobrym wyczuwalnym owocu. Są jeżyny, trochę wiśni, powideł śliwkowych. Smak dokładnie ten sam do którego przyzwyczaiło nas dobre marketowe Bordeux, pełny o wyraźnej taninie i owocu. Jedyna różnica jest taka, że tej klasy dobre marketowe Bordeux u konkurencji kosztuje maksymalnie 30 pln więc cena 49 pln wydaje się nieuzasadniona.

bach extrisimo seco 2014Z wspomnianych win białych na uwagę zasługuje kataloński świeżak Bach Extrisimo Seco 2014. 23 złote portfela nie zrujnuję a dostaniemy wino skomponowane z Xarel.lo i  Macabeo – szczepów będących podstawą produkcji Cavy do których dokomponowano internacjonała Chardonnay. Wino ma przyjemny aromat. Ananas, cytrusy tego wszystkiego można się spodziewać a do tego łatwy w odbiorze smak o niezbyt wysokiej kwasowości. Niby nic wielkiego a jednak z pewnością znajdzie uznanie u miłośników hiszpańskich wakacji. W odróżnieniu do francuskiego Ropiteau Les Petits Secrets Grenache Vermentino 2013, które wydaje się być jakimś nieporozumieniem. Za 29 pln dostaniesz… No właśnie w zasadzie to nie wiadomo co bo ani aromatu ani smaku.

IMG_0472

Z nowości jest jeszcze Torre de Vila Nova Vinho Verde w dwóch odsłonach: białej i różowej. Oba kosztują po 17 złotych i jest to kategoria win bezpiecznych. Kupić, dobrze schłodzić i na upały będzie jak znalazł. Wstydu nie ma.

vila nova vinho verde

Z całą ofertą możecie zapoznać się w sklepach oznaczonych logiem Faktorii Win należących do grupy Eurocash.

  • Violetta Kurek-Milecka

    Otworzyłam właśnie butelkę Bach Extrisima Seco 2016 i jestem zachwycona. To kolejne odkrycie po Gustaf Adolf Schmitt Riesling oraz Carlo Scala Primitivo Appassimento. Cudowne !