wino, wino białe

3 wina warte uwagi w Listopadzie

Tempo recenzowania przeze mnie nowej oferty dyskontów jest tak szalone, że jak już opadnie kurz na innych blogach i portalach to ja się dopiero budzę. No cóż mam takie a nie inne tempo pisania.

Od ponad tygodnia w Biedronce dostępne są wina z nowej oferty iberyjskiej. Do tej pory  był to zazwyczaj najmocniejszy punkt roku i oferta hiszpańska czy portugalska była prze ze mnie zawsze  wyczekiwana. Powrót do ojczyzny i dobre rozeznanie na tamtejszym rynku do tej pory gwarantowały Biedronce mocną średnią półkę i dodatkowo jeden lub dwa prawdziwe hity. Niby wszystko w normie  ale mam wrażenie, że jakość średniej półki uległa obniżeniu. Dzięki uprzejmości importera  spróbowałem 6 win. Dwa zwróciły moją uwagę, trzecie z różnych względów biorę w ciemno.  Postanowiłem pokusić się o zestawienie 3 win które są warte spróbowania i wydają się ciekawe

1. A Cappela 2014 Ribera del Duero Tempranillo Roble 17zł

Okrzyknięte potencjalnym hitem  tej oferty i trudno się  z tym nie zgodzić. Fajne wyraźne owocowe aromaty z charakterystyczną jeżyną. W smaku beczkowe ale nie w nadmiarze, taniny miękkie, przyjemne, do tego końcówka asfaltowo- dymna. Wino które jest w sam raz pod każdym względem. Po prostu akuratne.

2. Finca La Casona Merlot–Monastrell 2014 Jumilla 10zł

Aromat zgodny z wyobrażeniem kontynentalnej taniej Hiszpanii, nuty dżemowe,  konfiturowe, ciężkie  beczkowe. Smak rozwodniony , delikatnie dymny, beczkowy o słabym owocu. Myślałem,że będzie lepiej.  Jak pooddycha to zaczyna być przyjemnie co prawda brakuje ciała i głębi ale do licha o jakiej głębi mówimy za 10 pln? Say What? 10 pln! Daje radę! A jak już całkiem ci  nie posmakuje to potraktuj to jako bazę do Sangrii albo nie krępuj się dolej colę i ciesz się calimocho.

3. Alma Atlántica Rías Baixas Albariño Alba Martín 2014

Nie piłem tego wina! Biorę je w ciemno! Albarińo z Rias Baixas za 25 zł to zawsze okazja niezależnie jakie by było będzie w najgorszym przypadku średnie a zazwyczaj jest smaczne. Dobrze szukajcie bo przeszukałem w czterech Biedronkach i w żadnej go nie było wiec albo wykupione (w co wątpię) albo oferta jest ograniczona.