wino, wino białe

Ukryty skarb północnej Hiszpanii. Winne Wtorki.

Anonsowałem już na fejsbuku,  że po świętach na blogu prawdziwa bomba. Autentyczny unikat. Wino praktycznie w Polsce niedostępne ( znalazłem ledwie jednego importera – El Catador, który kiedyś miał to wino w ofercie) i nie znane.  To niezrozumiałe zwłaszcza w kontekście popularności Vinho Verde.  To wino to Txakoli pochodzące z hiszpańskiego regionu Kraju Basków a wykorzystując okazję pierwszego Winnego Wtorku w tym roku, którego tematem jest wino z ciepłych krajów to wszystko się dobrze złożyło.

Txakoli jest winem lekkim, młodym, o wysokiej kwasowości,  delikatnie musującym  i głownie białym choć zdążają się wariacje czerwone i różowe.  Jeśli zastanowimy się nad tym  czym kojarzymy Kraj Basków to w pierwszej kolejności można by wymienić dziwny do niczego niepodobny język, wspaniałe krajobrazy przypominające bardziej Irlandię niż Hiszpanie, dumny lud zamieszkujący pogranicze francusko-hiszpańskie, którego przedstawiciele są po trosze góralami a po trosze rybakami oraz  pintxos. O tak, kuchnia baskijska stoi pintxosami, które wyrastają tutaj do rangi małych arcydzieł sztuki kulinarnej nadając nowy wymiar i znaczenie klasycznym hiszpańskim tapas. Nieodzownym towarzyszem pintxos jest właśnie txakoli. Jeśli choć raz będziesz w Kraju Basków do końca życia będziesz uważał Txakoli za symbol regionu.

IMG_0038

Wino Txakoli produkuje się w  3 baskijskich regionach mających oznaczenie DO. Są to: DO Getariako Txakolina, DO Bizkaiko Txakolina oraz DO Arabako Txakolina. Szczepy na których opiera się to wino to rdzenny autochtoniczny Hondarrabi Zuri i znany głównie z produkcji koniaków i armaniaków – Folle Blanche. Co ciekawe kiedyś gdzieś przeczytałem, że Hondarrabi Zuri  nie poddał się epidemii filoksery w XIX wieku i jest jednymi z nielicznych w Europie które się temu oparły. Nie jestem w stanie potwierdzić tej informacji bo niestety literatura na ten temat jest niezwykle uboga. Ale chętnie w komentarzach poczytam czy to prawda.

IMG_0342

Przywołałem wcześniej Vinho Verde marząc o tym aby Txakoli miało podobną popularność. Niestety prawdopodobnie nigdy tak nie będzie. Przyczyn jest kilka ale najważniejsza to fakt ze ilość produkowanego Txakoli nie pozwala na import. Ilość, która produkują 3 subregiony jest wypijana praktycznie na miejscu przez lokalsów i turystów. Tylko niewielka część jest eksportowana. Druga przyczyna to fakt, że Txakoli jest winem młodym i młode musi zostać wypite. To wino nie leżakuje a optymalny czas to picie do roku od zabutelkowania. Moje Txakoli, które otrzymałem od znajomego stale podróżującego w góry północnej Hiszpanii to Txomin Etxaniz Txakoli 2014. Doskonale wpisuje się we wszystko co powyżej napisałem. Jest przyjemnie cytrusowe z przewagą skórki limonkowej, zielone i maksymalnie kwasowe. Przy tym doskonale komponuje się z jedzeniem. Nie tylko tradycyjnymi owocami morza ale również z twardymi serami czy regionalnymi wędlinami. Pozostaje żałować, że w Polsce to taki rarytas.

Sprawdź gdzie szukali słońca i ciepła pozostali:   Italianizzato, Winniczek, Nasz Świat Win

  • Grzesiek

    Niezłą wydumkę wynalazłeś.. 🙂 Czy ono jest, tak jak VV, nieco ‚frizzante’ czy zupełnie bez tych maleńkich bąbelków ?

    • GW

      Jest trochę bardziej frizzante Mi osobiście dużo lepiej smakuje niż VV ale problemem jest dostępność a w zasadzie jej brak