podróże

5 powodów dlaczego warto jeździć do Hiszpanii poza sezonem

IMG_2187

Zgodnie z zapowiedziami i rozszerzeniem tematyki bloga o tematy związane z podróżami zaczynam nowy cykl. Na początek podzielę się z Wam moimi spostrzeżeniami na temat wyjazdów do Hiszpanii. Tak się akurat składa, że zimowe ferie spędziłem wraz z rodziną właśnie tam i nie jest to pierwszy raz kiedy w zimie wyjeżdżamy do Hiszpanii. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że o ile w Polsce możemy mówić o pewnym sezonie i okresie „poza sezonem” to w południowej Hiszpanii sezon trwa cały rok a w pozostałej części kraju jest on bardzo długi i nie ogranicza się tylko do wakacji ale należy dołożyć do tego okres świąt Wielkiej Nocy, świat lokalnych, które niekiedy trwają w danych miastach tydzień i dłużej, Nowy Rok i Trzech Króli słowem sezon jest bardzo długi. Dlaczego zatem dla nas Polaków ferie zimowe nie mogą  kojarzyć się z plażą, palmami i słońcem?  Poniżej przedstawiam pięć powodów na to dlaczego warto półwysep iberyjski odwiedzać właśnie zimą.

 1. Ceny, ceny, ceny

Nie oszukujmy się, wyjazd czteroosobowej rodziny na 2 tygodnie do najtańszych nie należy. Jednak jest kilka możliwości, które pozwolą obniżyć nam koszty. Postaram się w kolejnym wpisie przedstawić ile co kosztowało. Wracając do powodu nr 1 to tak, poza naszym sezonem w Hiszpanii jest co najmniej o połowę taniej a w niektórych przypadkach nawet i więcej. Mówiąc taniej mam na myśli tańsze noclegi, wynajem samochodu, koszty transportu bo ceny w barach, restauracjach  i  supermarketach nie ulegają takim wahaniom.

 1. Brak upałów.

Kto choć raz przeżył letnie wakacje na półwyspie iberyjskim to zrozumie czym może być 40 stopniowy upał. Uwierz mi zwiedzanie w takich warunkach to średnia przyjemność. Zima na południu to zupełnie inna jakość. Temperatura 25-28 stopni to przyznasz że przyjemne okoliczności do zwiedzania Sewilli, czy całodniowego pobytu w Alhambrze. W tym samym czasie w Barcelonie 20 stopni również zachęca do zwiedzania miasta. Ale uwaga zima w Hiszpanii potrafi być mroźna! Nie taka jak w Polsce co oczywiste ale przenikliwie zimno i wiatr mogą cię skutecznie zniechęcić. Madryt zimą nie jest ciepły, północ również. Dla komfortu wybieraj południe kraju.

IMG_1656 (1)

 1. Mniej turystów

Mniej turystów nie oznacza, że ich w ogóle nie ma. Hiszpania posiada zabytki klasy światowej a to wiąże się z tłumami turystów. Zimą jest ich mniej ale i tak dużo jak na nasze standardy. Czekanie w 2 godzinnej kolejce do katedry w Sewilli do średnia przyjemność i lepiej pójść tam wieczorem na 2 godziny przed zamknięciem albo zupełnym rankiem. Poza tym same centra miast nie są tak zatłoczone jak latem i spacery po Maladze, Barcelonie czy Granadzie to czysta przyjemność. W lecie tak przyjemnie nie jest.

 1. Tanie loty

W zimie do Hiszpanii jest mniej regularnych rejsów ale i tak przy odrobinie uwagi znajdziesz bardzo atrakcyjną cenę. Ja za 4 osobową rodzinę zapłaciłem za lot z Krakowa do Alicante i z powrotem 830 PLN!

IMG_1150

 

 1. Jakość urlopu

Coś co jest niezwykle trudne do zdefiniowania. Dla mnie palmy, plaża i słońce ma dużo większość jakość niż narty w Tatrach czy Alpach. Choć fani nart nawet w południowej Hiszpanii spokojnie sobie pojeżdżą w Sierra Nevada gdzie łączą się dwa światy wysokogórski i śródziemnomorski.

IMG_1663

A może ty masz jakieś swoje powody dlaczego warto jeździć do Hiszpanii zimą? Z chęcią z tobą podyskutuję w komentarzach.

 • Zdecydowanie sie z tym co piszesz zgadzam i dodaje jeszcze jeden powód, Wczesną wiosną winiarze mają sporo czasu i chętniej przyjmują odwiedzających

  • Gustaw – przywinie.pl

   To prawda, wyjazd z powodów winiarskich w tym okresie to najlepszy pomysł