jedzenie, podróże, wino

Po co jeździć do Estremadury?

Przewrotnie zadaje pytanie po co? Kto przy zdrowych zmysłach będzie zapuszczał się w ten region Hiszpanii? Region położony na uboczu, przy granicy z Portugalią, gdzie nie mam ani plaży, ani żadnego dużego znanego miasta. Nawet jeśli organizujesz wycieczkę objazdową po Hiszpanii to założę się, że nie planujesz wycieczki do Estremadury. Jadąc z Sewilli do Madrytu zapewne wybierzesz drogę przez Cordobę i w kierunku Toledo aby zobaczyć jak najwięcej a nie tak jak nakazuje mapa przez Meridę. Podczas ostatniej wycieczki pojechaliśmy właśnie tą trasą. To była niesamowita okazja żeby choć przez chwilę zastanowić się nad fenomenem tej części Hiszpanii. Części kraju gdzie turyści zaglądają rzadziej.  Jadąc prawie pustą autostradą z Sewilli do Meridy zaczynasz sobie uświadamiać jakim majątkiem były kiedyś dęby korkowe. Drzewa, które kiedyś porastały praktycznie cały półwysep iberyjski dziś pozostały  jedynie w Portugali i graniczącej z nią Estremadurze. Na początku XX w. w dziwnych okolicznościach, najprawdopodobniej przez bakterię lub szkodniki, lasy dębowe zaczęły zamierać w całej Hiszpanii. Wraz z nimi upadały fortuny właścicieli ziemskich oparte o handel korą. Ciekawie opisuje to zjawisko Norman Lewis w „ Głosach starego morza”.  IMG_1963

Jadąc wspomnianą autostradą dokładnie widać na delikatnych pagórkach zagajniki dębowe, przemieszane z gajami oliwnymi w których kryją się stada koni, owiec ale przede wszystkim czarne świnie iberyjskie. To pierwszy z powodów, aby odwiedzić  Estremadurę. To stąd pochodzą ponoć najlepsze hiszpańskie szynki Jamón Ibérico de Bellota. Od świń hodowanych na wolnym wybiegu pomiędzy zagajnikami, żywiących się dębowymi żołędziami.   Tutaj każdy będzie was przekonywał do swojej szynki a najlepsi producenci w swoich sklepach będą przekonywać, że tytuł najlepszego na świecie należy właśnie do nich. Z resztą tak samo będzie w Salamace czy Teruel, które również słyną z tego typu szynek. W zasadzie to taka hiszpańska tradycja, mają zawsze coś najlepszego na świecie tyle tylko, że są zazwyczaj jedynymi producentami. Szynka to nie jedyny powód żeby odwiedzić ten region. Drugi to Pimentón de la Vera. Wędzona mielona papryka. Regionalny wkład w kuchnie całej Hiszpanii. Wędzona papryka z Estremadury ma znak chronionego pochodzenia i w rzeczy samej jest to obok węgierskiej papryki segedyńskiej najlepsza papryka jaką możesz sobie wyobrazić. Specyficzny aromat dymu zmienia smak każdej potrawy i nadaje jej iberyjski rodowód.  Pimentón jest składnikiem lokalnej specjalności jaką jest Migas. To kolejny powód, aby odwiedzić ten region. Kiedyś danie biedoty składające się z okruchów czerstwego chleba smażonego na oliwie z czosnkiem i chorizo tutaj aspiruje do czegoś więcej i staje się idealnym towarzyszem lokalnego wina.

FullSizeRender (13)

Jeśli chcesz zwiedzać to właśnie tutaj możesz odwiedzić „hiszpański Rzym” bo tak nazywane jest miasto Mérida. Pozostałości dawnej rzymskiej potęgi mamy w całym mieście, począwszy od mostu, którym wjeżdżasz do miasta przez akwedukty, ruiny świątyń, a na doskonale zachowanym teatrze, cyrku i amfiteatrze kończąc. Dołóż do tego zabytki z czasów arabskich i średniowiecznych i masz cały dzień intensywnego zwiedzania. Pisze te słowa, racząc się kieliszkiem lokalnego wina o nazwie Pimpante wyprodukowanego prze bodegę Catalina Arroyo. Ma ono oznaczenie Vino de la Tierra de Extremadura, które jest niżej w klasyfikacji niż Denominación de Origen  ten jest tutaj tylko jeden: DO Ribera del Guadiana. Wino to kupaż Tempranillo, Cabernet Souvignon i Merlot, który spędził 3 miesiące w dębowej beczce a sądząc bo aromacie wanilii i pokostu, który zabija wszystkie inne aromaty były to beczki nowe. Tak na prawdę dopiero na drugi dzień wino się otwarło i zaczęło pięknie owocowo pachnieć  jeżynami  i jagodami. Za to w smaku wydawało się lekkie, wyważone i przyjemne. Taniny o dziwo nie dominowały, były delikatne i całość naprawdę dobrze się komponowała. Kupiłem je za 7 Euro w sklepie z lokalnymi specjałami i gdyby nie ograniczenia pojemności bagażnika z przyjemnością wziął bym jeszcze 2 lub 3 butelki. Mam nadzieję, że to co napisałem choć trochę zainspiruje Was do zejścia z utartych szlaków i odwidzenie Estremadury.

IMG_2346

  • Jedne z najlepszych win hiszpańskich. Estremadura jest cudowna, choć latem nie do wytrzymania (temperatura).