wino

Vino Varietal de España. Co to w ogóle jest?

Powszechnie znana klasyfikacja win hiszpańskich ma za zadanie w jakiś sposób uszeregować wina  teoretycznie od słabszych do lepszych i na odwrót. Przypomnijmy jak wygląda podział wina w Hiszpanii. Butelki mają różne oznaczenie i najczęściej na butelce znajdujemy napis:

  1. Vino de Mesa – proste wino stołowe
  2. Vino de la Tierra – Wino z określonego regionu wyprodukowane z dozwolonych odmian winorośli
  3. Vino de Calidad con Indicación Geográfica – niby maja to być wina z regionów aspirujących do miana DO i być może tak z czasem będzie. Na chwilę obecną jest to tylko 7 regionów w Hiszpanii a najbardziej znane są wina z Wysp Kanaryjskich z takim oznaczeniem.
  4. Denominación de Origen (DO) – najszersza i najpowszechniejsza obecnie kategoria wina w Hiszpanii. W chwili obecnej jest 67 regionów mających prawo do używania oznaczenia DO. Produkowane wina muszą spełniać minima jakościowe, które określa komisja regulacyjna dla każdego regionu. Dotyczy to w szczególności dozwolonych odmian winorośli i wydajności z hektara.
  5. Denominación de Origen Calificada (DOC) oznaczenie kontrolowanego pochodzenia i jakości zarezerwowane w chwili obecnej dla dwóch superregionów hiszpańskich tj. Riojy i Prioratu. Wina z tych regionów wyróżniają się jakością wynikającą głównie z tradycji w danym regionie. Produkcja jest ściśle kontrolowana przez regulatora
  6. Vino de Pago (DO Pago) – Teoretycznie najwyższe oznaczenie dla najlepszych wina z danej winnicy spełniających szereg wymogów formalnych np. winogrono musi pochodzić tylko i wyłącznie z majątku winnicy i w niej musi być przerabiane. Czy to najlepsze hiszpańskie wina? Raczej zabieg marketingowy, który ma nas o tym przekonaniu utwierdzić. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na listę posiadłości i regionów z których pochodzą wina z oznaczeniem Vino de Pago to możemy mieć wątpliwości. Szerzej na ten temat pisał Sebastian Bazylak w tym artykule.
IMG_2178
Ruiny teatru rzymskiego w Meridzie

No dobrze poznaliśmy lub przypomnieliśmy sobie podstawowy podział wina i pewnie sobie myślicie po co ja to pisze? Ano z prostej przyczyny. Butelka, którą poniżej opisuje ma oznaczenie Vino Varietal de España i generalnie można się zapytać wprost co to jest!? Dodatkowo nie pasuje do żadnej z powyższych kategorii . A nie jest to jakieś tam byle co bo wino kosztowało 8 EUR a kto zna hiszpańskie reali te wie, że to dwie półki wyżej niż większość win oznaczonych DO zalegających w sklepowych półkach. Nie jest łatwo dowiedzieć się czegokolwiek na ten temat. Więc  z przyjemnością w komentarzach czekam na tych, którzy chcieli by się wiedzą na ten temat podzielić. Z informacji, które ja uzyskałem wynika, że wina oznaczone słowem Vino Varietal muszą być wyprodukowane z jednego szczepu (np. 100% Tempranillo) ale dopuszczalne jest minimum 75% danego szczepu z tym, że za każdym razem na etykiecie musi zostać podany szczep dominujący i przyjmuje się, że vino varietal zostało wyprodukowane właśnie z niego. Gdy na etykiecie podany jest rok produkcji wymogiem jest aby min 95% winogron użytych do produkcji zostało zebrane w danym roku. Czyli generalnie Vino Varietal ma mieć oznaczony szczep oraz rocznik. Dodatkowo w teorii Vino Varietal ma być mieć charakterystyczne cechy smakowe i aromatyczne danego szczepu i to  przyświeca głównej idei tej klasyfikacji. Tyle teorii. Co w sytuacji gdy mamy do czynienia z winem, które na swojej etykiecie podaje 5 szczepów bez podanych proporcji? Tego nie wiadomo, przynajmniej ja nie wiem. Czy przyjąć że min 75% to Tempranillo a reszta to pozostałe szczepy? Wino o którym wspominam to Habla de la Tierra z Bodega Habla w Estremadurze. Teoretycznie bodega oznacza wino jako Varietal chociaż powinna raczej jako Vino de la Tierra. Na swojej stronie piszą, że są awangardowi więc może stąd to pomieszanie? Dużo niewiadomych i spraw, które zaprzątały mi głowę nad kieliszkiem tego wina i chyba za bardzo odciągnęły od sedna sprawy. Bo pomijając zawiłości prawno-regulacyjno-pochodzeniowo-oznaczeniowe to to wino jest niesłychanie smaczne. Aromat rzeczywiście przywodzi na myśl Tempranillo ze swoimi jeżynami i jagodami a w smaku jest bogaty owoc, niezbyt agresywna tanina. Całość jest elegancka i przyjemna. Wino hiszpańskie w nowoczesnym stylu.  Ostatecznie chodzi przecież o smak a nie o to kto, z kim jak i po co.

IMG_2504

Wpis ten powstał z okazji Winnych Wtorków. Sam zaproponowałem temat jakim miało być Tempranillo dlatego zachęcam was do poczytania na temat tego szczepu u innych blogerów:

Czerwone czy Białe, Winiacz, Blurppp Winne Przygody Italianizzato Dolina Mozeli Nasz Świat Win Enowersytet