podróże

Jak obniżać koszty rodzinnych wyjazdów?

W nawiązaniu do naszej niedawnej wycieczki do Hiszpanii postanowiłem przedstawić Wam kilka sposobów na obniżenie kosztów takiego wyjazdu. Wyjazd rodziny 4 osobowej może stanowić nie lada wyzwanie dla rodzinnego budżetu. Jest kilka sprawdzonych przez nas sposobów, które takie koszty obniżają. Poniżej przedstawiam wam podstawowe zasady dotyczące rezerwacji noclegów, lotów oraz samochodów, gdybyście takowy na miejscu wynajmowali. Wszelkie poniższe informacje podaję na podstawie własnego doświadczenia i odbytych podróży. Zdecydowana większość dotyczy Europy ale jestem przekonany, że można je stosować z powodzeniem na całym świecie.

IMG_1150 (2)

1.Termin

W pewnym sensie wybór terminu wyjazdu od razu determinuje jego koszty. Wiadomo, że wyjazdy w sezonie są droższe ale jeśli dobrze wszystko zaplanujemy może się okazać że wyjazd w środku lata będzie w podobnej cenie jak poza sezonem. Trzeba przyjąć, że luty w południowej Europie to miesiąc najtańszy i w tym miesiącu jest najwięcej cenowych okazji i najmniej turystów. Minusem jest niepewna pogoda, ale musimy zdecydować czy lecimy  opalać się na plaży czy chcemy zwiedzać.  Jeżeli chodzi o miesiące letnie to z zasady po 15 sierpnia zaczynają się promocje cenowe. Tak jest np. na Bałkanach a w Polsce po ostatnim długim weekendzie w sierpniu generalnie nad Bałtykiem kończy się sezon i można przebierać w dobrych ofertach. Jeśli jesteśmy przy długich weekendach to miejcie świadomość, że nie jest to dobry pomysł, aby wtedy wyjeżdżać. W polskich górach zostaniesz zadeptany. na Słowacji podobnie a na Węgrzech może być problem z noclegiem. Z zasady loty na majówkę są drogie itd. Lepiej dla własnego spokoju jechać tydzień wcześniej lub później o ile oczywiście mamy taką możliwość urlopową.

2 Rezerwacja noclegów.

Noclegi zawsze rezerwujemy przez Booking.com. Wynika to po pierwsze z tego, że jest najtaniej. Po drugie mają największą ofertę a po trzecie w przypadku jakiejkolwiek reklamacji w zdecydowanej większości przypadków rozstrzygają je na korzyść klienta. Spędziłem mnóstwo czasu planując podróże i szukając jak najlepszych noclegów. Żadna z porównywarek cenowych pokroju Trivago czy HotelCombined nie wyszukiwała lepszych ofert  lub kierowała do Booking. Taka sama sytuacja dotyczy  Airbnb, nigdy nie dostaliśmy cen które nas interesowały. Noclegi rezerwujemy na około 40-30 dni przed wyjazdem i zawsze w opcji bezpłatnej rezygnacji. Wynika to z tego, że nie zawsze kiedy rezerwujemy podane daty otrzymujemy najlepsze ceny. Bezpłatna rezygnacja pozwala w każdej chwili zmieniać rezerwowane obiekty w interesujących nasz datach. Po dokonaniu pierwszej rezerwacji zazwyczaj raz na 4-5 dni sprawdzam czy coś ciekawego się nie pokazało i zazwyczaj im bliżej do wyjazdu tym lepsze oferty „last minute” lub inne „ukryte oferty” co pozwala zmieniać dowolnie rezerwacje. A oferty mogą być naprawdę dobre. Szczególnie poza sezonem można wynająć hotel 4* lub 5* w cenie poniżej 50 EUR a nierzadko przy dłuższym pobycie poniżej 30 EUR za dobę dla 4 osób! Aby nie popadać w paranoje na 2 tygodnie przed wyjazdem noclegi są już wybrane i przestajemy szukać.

Następną sprawą jest kwestia rezerwacji pokoju kiedy podróżujesz z dziećmi. Ze względu na to, że mamy jedno dziecko starsze (7letnie) a drugie półtoraroczne szukam zawsze obiektu, który oferuje darmową dostawkę dla dziecka ( zazwyczaj w wieku do 12 lat). Drugie dziecko śpi bez dopłaty na łóżku rodziców. Ale uwaga! Część hoteli, zwłaszcza sieciowych oferuje bezpłatny nocleg dla jednego dziecka i czasami zdarza się, że chcą pobrać opłatę za drugie dziecko. Zawsze należy czytać zasady noclegu opisane przez Booking. Zazwyczaj hotel oferuje bezpłatnie jedno dziecko ale równocześnie niemowlak na łóżku rodziców jest również bezpłatnie. W sytuacji kiedy hotel chce dodatkową opłatę najpierw tłumaczę, jeśli to nie daje rezultatu grzecznie płacę wymaganą opłatę a po wymeldowaniu od razu składam reklamację przez Booking i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby Hotel nie zwracał pobranej opłaty. Ostatnią kwestią jest sprawa rezerwacji noclegu ze śniadaniem. Jeżeli w cenie noclegu jest śniadanie to dobrze ale to niestety rzadkość i za śniadanie trzeba dopłacić i to w zależności od hotelu   wcale nie mało. Nawet zakładając, że jest świetna promocja i śniadanie kosztuje 6 EUR to przy 4 osobach kwota śniadania zwiększa koszt noclegu o prawie połowę. W lepszych hotelach standardem jest 10-15 EUR za osobę. Na południu Europy i w dużych miastach zazwyczaj nigdy nie rezerwujemy noclegów ze śniadaniem. W Hiszpanii w pierwszym lepszym napotkanym barze zjesz świetne lokalne śniadanie za 10EUR dla całej rodziny. Podobnie jest we Włoszech choć trochę drożej. Dodatkowo wychodzimy z założenia, że poznawanie danego kraju to poznawanie zwyczajów i kuchni a nie jedzenie śniadania kontynentalnego złożonego z jajecznicy z proszku i parówek, które to śniadanie na całym świecie smakuje tak samo. Problem pojawia się w krajach Europy środkowej bo tutaj śniadania rano w mieście nie są jeszcze tak powszechne, ale w dużych miastach się to zmieniło i zawsze warto tę kwestie dokładnie przemyśleć. My pewnego razu w Debreczynie o 8 rano chcieliśmy zjeść śniadanie i było to niemożliwe bo większość kawiarni otwierana jest od 10.

3.Rezerwacja lotów

Loty rezerwujemy zawsze w przedziale 60-55 dni przed wylotem. Kiedyś na forum F4Fwyczytałem, że w tym przedziale loty zawsze są najtańsze i jak do tej pory się to sprawdza. Nieważne czy to sezon czy poza sezonem ceny są wtedy najniższe. Druga uwaga to szukanie lotów we Wtorki lub Środy bo wtedy też jest taniej. Najwyższe ceny są w weekendy bo klienci mają więcej czasu i wtedy szukają. Kolejny trik to zwłaszcza w Ryanair należy za każdym razem czyścić pamięć przeglądarki z cookies bo niestety za kolejnym razem gdy wpiszemy daty do wyszukiwania ceny automatycznie będą wyższe niż pierwotnie. Latanie z małymi dziećmi wymusza na nas niejako latanie bez przesiadek. Jeśli ktoś ma dużo czasu może planować podróż z przesiadkami np. w Bergamo co pozwoli jeszcze obniżyć ceny i znaleźć ciekawsze oferty. Zauważyłem jeszcze, że nie należy rezerwować lotów od razu tam i z powrotem tylko oddzielnie ponieważ system rezerwacyjny automatycznie podnosi ceny biletów powrotnych w przedziale do 2 tygodni od przylotu. Lepiej zarezerwować bilet w jedną stronę a następnie powrotny w kolejnej sesji. Latanie z małymi dziećmi ma ten plus, że pozwala zabrać dodatkowy bagaż z akcesoriami dla dziecka do wagi 5kg. W praktyce można włożyć tam wszystko. Należy pamiętać że przewóz wózka dziecięcego jest bezpłatny tyle, że trzeba go odprawić.

4.Rezerwacja samochodów

Jeśli planujecie na miejscu wynająć samochód to, żeby uzyskać najlepszą cenę analogicznie jak przy hotelach i lotach trzeba rezerwacji należy dokonać wcześniej. Ja z reguły po zarezerwowaniu lotów szukam samochodu. Najczęściej korzystam z Economy Car Rentals bo oferują najniższe ceny. Wprawdzie wypożyczalnie, które są  najtańsze w ofercie to firmy o których w życiu nie słyszałem  ale samochody zawsze są nowe lub prawie nowe i zgodnie z opisem. Przy wyjeździe z dziećmi największy koszt stanowi  wynajem fotelików ( w naszym przypadku dwóch). Jeśli macie fotelik samochodowy który spełnia wymagania Ryanair ( posiada odpowiednie certyfikaty podane na ich stronie) można go zabrać bezpłatnie i wtedy koszt fotelika nam odpada. Starsze dziecko może zabrać ze sobą podstawkę do siedzenia również bezpłatnie. Podczas ostatniej podróży wynajęliśmy tylko jeden fotelik dla młodszego dziecka a jego koszt i tak był wyższy niż samego wynajmu samochodu (starsze dziecko zabrało podkładkę). Zabierajcie  ze sobą foteliki! Przy wycieczkach objazdowych warto zabrać ze sobą własną nawigację bo koszt wynajęcia samochodu z GPS z reguły dodatkowa opłata 5-10EUR za dzień ekstra.  Największym minusem rezerwacji zdalnej jest kwota depozytu na karcie kredytowej, który blokuje wypożyczalnia. Tutaj są dwie możliwości. Albo rezerwujemy przez stronę, kupujemy oferowane tam ubezpieczenie i nasza blokada jest wysoka ( w zależności od wypożyczalni ale około 900 EUR) albo przez stronę rezerwujemy tylko samochód a ubezpieczenie dokupujemy na miejscu w wypożyczalni i wtedy blokada jest niższa albo nie ma w cale. Pierwsze rozwiązanie jest dużo tańsze bo ubezpieczenie na miejscu jest zdecydowanie droższe. Minusem niskiej ceny jest blokada i po zwrocie oczekiwanie na pieniądze do 20 dni roboczych.

Przedstawiłem Wam cztery podstawowe zagadnienia, którymi kieruję się przy planowaniu rodzinnego wyjazdu. Z pewnością nie są to wszystkie sprawy jakie trzeba mieć na uwadze. Jeśli macie inne doświadczenia z rezerwacjami hoteli, noclegów czy samochodów to proszę podzielcie się nimi w komentarzach.

  • Dodam jeden drobiazg. Najtańszym okresem w roku jest zawsze pierwszy tydzień nowego roku czyli pierwszy pełny tydzień stycznia licząc od poniedziałku. Zdażało mi sie w tym terminie spać w czterogwiazdkowych hotelach za 20 euro za pokój 3 osobowy ( ze śniadaniem wliczonym w cenie)

  • Gustaw – przywinie.pl

    To rzeczywiście dobra oferta chociaż ja nigdy w tym terminie nie znalazłem podobnej ceny. Trzeba przyjąć, że po nowym roku oznacza raczej że po święcie 3 Króli bo zazwyczaj od Nowego roku do 6 stycznia to np. w Hiszpanii święta