podróże

5 miejsc, które trzeba odwiedzić w Tokaju. Dla tych co nie lubią wina.

IMG_3644

Region Tokaju to nie tylko wino. Można spokojnie spędzić tam przyjemne wakacje czy krótki weekendowy wypad i nie koniecznie krążyć od piwniczki do piwniczki. Zresztą w pewnych sytuacjach odwiedzanie winnic staje się uciążliwe. Podróże całą rodziną z dziećmi sprawiają, że zwiedzanie winnic nie jest już takie oczywiste jak wcześniej. Dzieci muszą mieć zajęcie i nie koniecznie są zadowolone, gdy rodzice degustują przekrojowo wina z danej posiadłości albo dyskutują z winiarzem przez 2 godziny o Furmincie.  Na szczęście można połączyć przyjemne z pożytecznym i znaleźć kompromis. Poniżej przedstawiam listę miejsc, które warte są  odwiedzenia, a nie koniecznie związane są z winem. Są to atrakcje zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

IMG_3640

1 Sátoraljaújhely – Park Przygód Zemplén – http://www.zemplenkalandpark.hu

Świetne miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek, na miejscu mamy całoroczny stok narciarski, wyciągi krzesełkowe i gondolowe ale przede wszystkim wspaniałą kolejkę tyrolską, która zapewnia niesamowite przeżycia i widoki na cały region. Zresztą zobaczcie sami poniżej film ze zjazdu. A w samym Sátoraljaújhely mamy jeszcze inną atrkcje: Kalwaria Węgierska szlak 14 kapliczek upamiętniających miasta, które Korona węgierska utraciła po traktacie w Trianon. Dla miłośników historii CK punkt obowiązkowy. Warto dodać, że w Sátoraljaújhely jest miejscem  akcji CK Dezerterzy chociaż film kręcono gdzie indziej a miasto podczas swojej wędrówki odwiedził również Wojak Szwejk.

2.Zamek Rakoczego w Sárospatak http://www.rakoczimuzeum.hu

Otoczony dużym parkiem zamek to największa atrakcja Sárospatak. Wstęp do parku jest bezpłatny. Na jego terenie znajduje się plac zabaw, więc dzieci znajdą sobie zajęcie a my możemy chwilę odpocząć. Zwiedzanie wnętrz zamku jest płatne a znajdujące się w nim muzeum prezentuje ekspozycję historyczne, archeologiczne oraz malarstwo. Drugą atrakcją Sárospatak o wiele bardziej cenioną przez dzieci jest  kąpielisko miejskie http://vegardofurdo.hu/ . Baseny termalne oraz brodzik dla dzieci, wszystko odnowione i niezbyt popularne wśród turystów. Same plusyJ

3.Zamek Boldogkői http://www.boldogkovaralja.hu/  oraz ruiny zamku w Regéc http://www.regecivar.hu/

Przyznaj, że pomimo tego, że byłeś w Tokaju wiele razy  nie słyszałeś o tych dwóch miejscach. Nie przejmuj się ja też nie i dopiero w ubiegłym roku o tych zamkach się dowiedziałem. Pierwszy to malowniczo położony i kompleksowo wyremontowany zamek Boldogkőidrugi to ruiny, które w chwili obecnej są intensywnie rewitalizowane.  Oba miejsca warte odwiedzenia ze względu na wspaniałe widoki na całe Góry Zemplińskie. Warto zadać sobie trochę trudu i kluczyć po lokalnych dróżkach żeby do nich dotrzeć. Boldogkői znajduję się na trasie z Encs do Mad a Regéc w kierunku Erdőbénye.

zamek
Foto: Ragcsák Roland http://boldogkovara.hu
  1. Figura Chrystusa w Tarcal.

8 metrowa figura Chrystusa Błogosławiącego umiejscowiona na zboczu góry z pięknym widokiem na winnice Tarcalu i płaską jak stół nizinę przeciętą rzeką Cisą. Podejście do figury nie jest zbyt trudne ale ze względu na znaczny stopień nachylenia może być męczące. Widoki wszystko rekompensują. Bardziej zaawansowani piechurzy lub rowerzyści mogą od figury wyjechać dalej szklakiem na sam szczyt góry z wieżą telewizyjną na szczycie. Bardziej leniwi mogą co prawda wjechać tam autem ale co to za atrakcja:)

IMG_3645

  1. Zoo http://www.sostozoo.hu/ i baseny termalne w Sóstófürdő -Nyíregyháza www.aquariusfurdo.hu

Kompleks całorocznych basenów oraz duży odnowiony ogród zoologiczny w odległości ok 35 km od miasta Tokaj. Samo zoo jest spore i trzeba rezerwować na nie cały dzień. Baseny są atrakcyjne również zimą czy późną jesienią  kiedy w Tokaju odbywa się kończący sezon festiwal zbiorów.

Wszystkie te miejsca stanowią ciekawa alternatywę dla odwiedzających region. Nie  ma powodu żeby rezygnować z wyjazdu z dziećmi bo jak widzicie w Tokaju jest na tyle  ciekawie ze dzieci również będą zadowolone. Nie są to z pewnością wszystkie lokalne atrakcje. Można by latem np. wypożyczyć kajaki i pływać po Bodrogu czy Cisie albo wędkować. Jeżeli macie jeszcze jakieś inne warte odwiedzenia miejsca w tym regionie, które pominąłem to proszę o komentarz.