wino

Co z Biedronki na lato?

Biedronka zaproponowała nową ofertę win na okres letni. Są to wina w założeniu z basenu morza śródziemnego ale znajdziemy tutaj również wina z Portugalii, która przecież dostępu do tego morza nie ma. Ot taka fantazja marketingowców bo nie myślę, żeby nie znali geografii. Sama oferta spotkała się  raczej z chłodnym przyjęciem blogerów oraz portali winiarskich. Zarzuca się jej, że to głównie odgrzewane kotlety, wina które nie sprzedały się z poprzednich ofert i w ogóle szału nie ma. Nie do końca się z tym zgadzam. W chwili obecnej ciężko wprowadzić do sprzedaży 30 win takich które zachwycą krytyków. Po doświadczeniach ostatniego roku myślę, że bardzo ciężko jest powtórzyć oferty, które zachwycały  a Internet aż o nich huczał jak pierwsza oferta win węgierskich w Lidlu czy kilka pierwszych edycji  win z Hiszpanii czy Portugalii w Biedronce.  Jeżeli na te wspomniane 30 flaszek 5 będzie dobre to uważam taki wynik za przyzwoity. Zadaniem blogerów jest wyłuskanie tych najlepszych win z danej oferty a nie obrażanie się, że nie wszystkie smakują. Takie jest przynajmniej moje zdanie i chętnych zapraszam do dyskusji na ten temat.

Na co zatem powinieneś czytelniku zwrócić uwagę podczas zakupów w Biedronce?

Jest wino, które warto zdecydowanie. To Kutjevo Graševina 2015 w cenie 19,99. Chorwacki klasyk po raz pierwszy dostępny w szerokiej sprzedaży w Polsce można by powiedzieć, nareszcie. Po wiosennych przymiarkach z chorwackim Agrolaguna Terra Rossa, które opisywałem na profilu Facebook, (zresztą  dostępnym w nowym roczniku w tej ofercie) to krok w dobrym kierunku. Ci, którzy znają to wino z Chorwaci sięgną po nie by sobie przypomnieć miłe chwile nad Adriatykiem. Ci, którzy nie znają powinni przełamać ciekawość i po to wino sięgnąć. Bo przyjemne aromaty jabłek oraz cytrusów i dobra treść bez nadmiernej kwasowości powoduję, że to wino jest stworzone do upalnej aury. Piłem to wino z przyjemnością. Dobra robota Biedronko!

kurjevo_grasevina

Z przesłanych do degustacji przez importera win zapamiętam na pewno jeszcze Vinho Verde Adamado 2015 (16,99). Wino, które większość branżowców skrytykowało. Mi osobiście bardzo smakowało i to chyba ze względu na okoliczności, niespodziewanego popołudniowego spotkania z dawno nie widzianą rodziną. Wino młode, żywe, lekko gazowane i swobodne.  W aromacie wyczuwalna trawa, skórka limonki, cytrusy i pieprz. Dobre!

IMG_3717

Spróbowałem jeszcze Granbeau Syrah Rosé 2015 (14,99) i po pierwszym wrażeniu, które było niespecjalne bo aromaty nikłe i ledwo wyczuwalne to w smaku już jest o wiele lepsze. Wyraźnie owocowe z dominującą truskawką . Całość przyjemna. Daje radę. Jest też jedna wino które mnie rozczarowało.  To hiszpańskie La Almendrera 2015 ( 19,99) z Ruedy. O ile intensywne aromaty cytrusów i kwiatów zapowiadały coś ciekawego to smak totalnie rozczarował.  Jest toporny, ostry, nieprzyjemny. Nie tego się spodziewałem po białym winie z Hiszpanii.

Tak więc drodzy czytelnicy jest kilka pozycji wartych uwagi i wydanych pieniędzy. Próbujcie i korzystajcie z letnich upałów. Dobrze schłodzone białe lub różowe wino z pewnością wam w tym pomoże .