podróże, wino

Hiszpania nieoczywista – Winne Wtorki

Jako pomysłodawca tego tematu winnych wtorków obawiałem się o frekwencję tej edycji. W pełni rozumiem sytuacje w której po weekendowej gali Magazynu Wino i towarzyszącym jej degustacjom ciężko jest wracać do rzeczywistości i mierzyć się z niełatwym tematem win z regionów, które wcale nie przychodzą nam na myśl kiedy pomyślimy o winie hiszpańskim. W tym miejscu należą się wielkie gratulacje dla autora bloga W tango z winem, który zdobył tytuł bloga roku oraz dla Sebastiana Bazylaka i jego bloga Zdegustowany.com, który zdobył tytuł bloga roku wg. czytelników Magazynu Wino. Jeszcze raz serdeczne gratulacje.

Inspiracja do tego tematu winnych wtorków była moja ostatnia wizyta w Hiszpanii gdzie przy okazji różnych spraw zwiedziłem  region winiarski  Utliel-Requena. Jednak to byłoby zbyt oczywiste gdybym opisywał tutaj lokalnego Bobala o nie, o tym kiedy indziej. Mnie w Requeni  zauroczyło cos zupełnie innego.

img_4204

Kiedyś usłyszałem takie określenie, że wszystko co najlepsze w Hiszpanii znajduje się zdała od wybrzeża. W interiorze. Im jestem starszy i im więcej po Hiszpanii jeżdżę tym bardziej zgadzam się z tym stwierdzeniem. Wybrzeże jest piękne ze swoimi miastami, Barceloną, Malagą czy Walencją ale jest również okropne ze swoją zabudową każdej wolnej przestrzeni przez apartamentowce i hotele . W miejscach gdzie kompletnie nie warto zatrzymywać.  Całe kilometry wybrzeża zabudowane blokowiskiem. Dawne wioski rybackie o których by nikt nie pamiętał gdyby nie fakt, że ktoś postanowił robić tutaj masowa turystykę.

Tak, żeby poznać choć trochę prawdziwej Hiszpanii trzeba jeździć w głąb interioru. Chociażby na chwile, na moment odpocząć od tego turystycznego cyrku.

img_4489

Wróćmy do Requeni. To senne miasteczko otoczone winnicami położone obok autostrady Walencja-Madryt. Oprócz wina są tutaj również inne atrakcje.  Możemy  zwiedzić stare miasto, które góruje  nad rozrastającymi się wokół niezbyt rozległymi przedmieściami. Zwiedzanie miasteczka nie zajmie nam więcej niż 3 godziny. Warte odwiedzenia jest muzeum produkcji wina, wydrążone w skale podziemia w których przetrzymywano wino oraz wodę, zamek czy tez 200 metrowy tunel, który podczas wojen napoleońskich wykuto w miękkiej skale aby wysadzić zamek, później służył mieszkańcom za spichlerz a teraz jest atrakcją turystyczną. Oprócz tego kilka kościołów i katedra z pozostałościami wojny domowej gdzie przy wejściu figury świętych mają obcięte głowy. Całość sprawia wrażenie mocno sennego położonego na uboczy świata miasta, mi to bardzo odpowiada. I z lubością zanurzam się w tym klimacie.

img_4488

W samym centrum starego miasta jest również biuro lokalnej organizacji winiarskiej w której można degustować lokalne wina czy dokonać zakupów. Wybór jest naprawdę spory. Degustacja 5 win kosztuje 4 EUR. Właśnie podczas takiej degustacji urzekło mnie dzisiejsze wino. Do tego stopnia, że musiałem je zabrać ze sobą do Polski.  To cava Carlota Suria Brut Nature od lokalnego producenta Pago de Tharsys. Oznaczona jako wino ekologiczne i organiczne, zostało wytworzone w 100% z winogron szczepu Macabeo.  To wino mnie kompletnie zaskoczyło. Dzisiaj smakuje równie dobrze jak dwa miesiące temu w Hiszpanii. Jest aromatyczna z dobrze wyczuwalnymi cytrusami oraz prażonymi migdałami. W smaku elegancka i krągła o wysokiej kwasowości .Kompletnie mnie zauroczyła. Nie wiem czy to wynik tego, że nie spodziewałem się w krainie Bobala spotkać wina musującego czy jeszcze czegoś innego. Faktem jest natomiast, że pisząc te słowa natrafiłem na artykuł który opisuje, że  w 2005 roku ta Cava została wybrana w ślepym teście najlepszym winem musującym w Hiszpanii. Nie wiem czy dzisiaj po 11 latach jest dalej najlepsza. Z pewnością warta jest spróbowania. Między innymi dlatego też trzeba jeździć do hiszpańskiego interioru.

A mniej oczywistą Hiszpanie odkrywali również:

Enowesytet, Italianizzato, Winiacz, Korek od Wina ,Blurppp, Jongleur

  • Artur

    Czy ktoś to importuje może? Pewnie nie:(
    Ile kosztuje na miejscu?

  • Gustaw – przywinie.pl

    Na miejscu kosztowała 8 EUR. W Polsce jej szukałem ale nie znalazłem. W ogóle jest słabo dostępna poza Hiszpanią. Znalazłem tylko jeden sklep w UK i jeden we Włoszech.